Здравейте прекрасни!
Днес най-накрая след почти три години ще ви разкажа за моята грижа за кожата, която полагам всяка вечер. Отне ми адски много време и опити да обобщя продуктите и реда на използване и всеки път се отказвах, защото резултатът беше хаос и изобилие от продукти. Но след като видях инфографиките като вариант, си казах – ето го моят начин да покажа всичко спретнато и ясно! Много държах освен по-голям избор от продукта, да ви покажа в какъв ред аз ги нанасям, който е съобразен с множеството съвети на дерматолози и прочие. По-подробна съм, защото реших, че може да ви бъде по-полезно. Но не е нужно да спазвате всички стъпки, избирате онези, които действат на вашата кожа и следвате само тях. И така – моля, насладете се (защото ми отне адски много време да го направя :D) на моя ежевечерен режим:
Стъпка 1: Почистване
Всяка вечер веднага след като се прибера вкъщи, почиствам лицето си. Обичам грима и му се наслаждавам изключително много, но вкъщи не мога да стоя с грим. Затова прибера ли се и се запътвам към разгримиращите продукти. Знаете, че имам чувствителни очи, затова никога не ги мия с измивен продукт. Вместо това, почиствам с подходящ лосион за очен грим. През годините съм използвала всякакви варианти и най-ефективни си остават обикновените масла – за момента любимо ми е кайсиевото, защото е най-немазно и леко. Но което и масло да използвам върху суха кожа, почиствам без излишно търкане очите ми (дори и спирала). В момента използвам лосиона за чувствителни очи на Klorane и съм доволна как се справя, макар и да изисква малко повече търпение и търкане. Лицето почиствам с един памук мицеларна вода (да, цялото :D) и се запътвам към банята (вече я свърших, но бях много доволна от мицеларната вода на Bilka).
Стъпка 2: Измиване
Не нося много тежък грим, но пък за сметка на това, нося много пластове – основа, пудра/фдт, руж, хайлайтър, фиксираща пудра. Не мога да си представя, че тоалетно мляко или мицеларна вода ще почисти всичко това и ще остави кожата ми чиста. Затова и винаги измивам лицето си. В момента ме отвя едно корейско олио за почистване на грим, затова пропускам мицеларната вода и действам директно с него. Но тъй като то оставя лек мазен слой върху кожата, измивам втори път – една читателка ми препоръча измивния гел на Регал за суха кожа… Леле!! Във възхита съм, но мисля да го тествам още, преди да напиша супер хвалебствено ревю. Сигурно ви се струва, че прекалявам с почистването, но не мога да си легна с непочистена кожа, а и вярвам, че колкото време прекарваш в нанасяне, толкова трябва да прекараш и в сваляне на грима. Някой да е съгласен с мен?
Стъпка 3 : Тоник/Лосион/Серум
От тийнейджърка имам проблемна кожа – ако не са пъпки, то са лишеи, ако ли не – прекомерно омазняване, ако ли не – сърбежи, ако ли не – тъмни петна… няма край! Затова и винаги съм ползвала всякакви тоници/лосиони и прочие. От няколко години насам не мога без ексфолиращ тоник – ако имате тъмни петна, които остават с месеци по лицето ви, разгледайте различните ексфолиращи тоници (или ми пишете съобщение във фб да го обсъдим :D) и включете някой в ежевечерната ви грижа. За мен тези със сaлицилова киселина са изключителни, в момента довършвам такъв на Bio Beaute by Nuxe и въпреки че по едно време бях решила, че не става, сега пак съм си доволна от него. Когато кожата ми е по-суха – например след баня, преди крема нанасям допълнителен хидратиращ продукт под формата на серум или тоник. Имах тестер от хидратиращия серум на Galenic от серията Aqua Infini – божествен е! Но ще си го купя, ще го ползвам месец и тогава ще ви го похваля отново.
Стъпка 4: Хидратация/Анти-акне
Окей, пропуснах да си сложа любимия крем против акне и несъвършенства – La Roche-Posay Effaclar Duo+ , затова ще поговоря първо за него. Аз ненавиждам анти-акне продукти – всички онези, които обещават матиране, завяхване и свити пори ми напомнят годините борба с акнето, в което кожата ми беше зверски пресушена от всякакви анти-акне продукти, в следствие на което тя произвеждаше още повече омазняване, а аз се отчайвах какво да правя с нея… беше ад! Сега се чудя – обикалях сумати дерматолози и нито един не ми обясни, че трябва да хидратирам допълнително. Както и да е, нека се върнем в настоящето. Все още имам някакви пъпки по лицето си и реших да дам шанс на Effaclar Duo+. Този крем е невероятен. Пъпките ми завяхнаха от него, порите ми се свиха (няма майтап, но само докато го ползвам) и тъмните петна изчезват по-бързо. Не пресушава кожата ми, но не е достатъчен и ползвам допълнителна хидратация. Не е мазен, а е много лек и попива много бързо. Та използвам него, когато положението излезе извън контрол. През останалото време ползвам хидратиращият крем на Korres с цвят от бадем за мазна към комбинирана кожа. Перфектен ми е за нощен крем, въпреки че не е създаден като такъв. Не пропускам да хидратирам и очите си – в момента ползвам ББ крем за очи на Klorane, малко необичайно – знам. Но напоследък очите ми пак станаха чувствителни и учудващо точно този крем не ги дразни. Много е приятен, защото попива бързо и не лепне. На устните слагам по-богат балсам – в случая Bio Beaute by Nuxe възстановяващ балсам с пюре от кайсия. Знаете, че го обожавам, няма пак да дудна за него 😀
Стъпка 5 : Допълнителна грижа
Тъй като от скоро използвам крема на La Roche-Posay и преди това разчитах на един основен продукт, за да се справя с нежелани пъпки – и това е кремът на Imex. Една от най-близките ми приятелки ми го похвали като бяхме в 12-и клас и оттогава не съм ползвала друг интензивен продукт против акне. Това кремче е невероятно и струва около 6 лв, а ви стига за цяла вечност. Ако ви е любопитно, ще му направя отделно ревю. Та след като основният ми крем попие, го нанасям върху пъпката и си лягам. В случаите, когато кожата ми е много, много суха, посягам към натурални масла – пробвала съм много, някои от тях изобщо нямат ефект, други ми запушиха порите зверски, но най-накрая открих маслото от карите. То е от по-мазните, които попиват адски бавно, но пък на сутринта кожата ми е мека и сияйна. Мхм, точно тази дума използвах. Не го нанасям всяка вечер, защото ми идва тежко, но веднъж в седмицата се глезя с него.
Приключихме! Благодаря ви за търпението и се надявам да съм била достатъчно конкретна и ясна. Ако имате каквито и да било въпроси, коментирайте тук или във FB, или на лично съобщение – през годините рядко е имало кой да ме насочи и ще се радвам да помогна, ако имате някакви съмнения (с любителския си опит, де. Не се имам за експерт по бялата козметика).