/източник – aljamila.com/
От известно време насам се интересувам все повече от използването на киселини в грижата за кожата. И колкото повече чета, за да се ориентирам, толкова по-често в статиите се споменава колко е важно балансираното pH ниво. Хубаво обаче на мен това абсолютно нищо не ми говореше и затова се разрових още повече. Оказа се, че Ph нивото ни е изключително важно и всъщност то може да е ключ към вечния въпрос – защо тея пъпки пак излизат?! По-надолу ще прочетете какво открих, но нека пак напомня – не съм лекар и нямам подобно образование, затова ако нещо в статията ви запали интереса, добре е да поговорите с дерматолог преди да смените продуктите, които използвате.
Какво е pH ниво?
На български водороден показател – това е измерител на киселиността или алкалността на даден воден разтвор. Стойността му може да варира от 1 до 14, като 1 се смята за силно киселинна среда, а 14 за силно алкална. 7 се смята за неутрално pH за нашата кожа.
Лицето и тялото ни имат тънък защитен слой на повърхността, който се нарича киселинна мантия (acid mantle). Киселинната мантия е изградена от себум ( free fatty acids – свободни мастни киселини), който се отделя от мастните жлези, и млечни и аминокиселини, които се отделят от потта, за да постигне най-благоприятното pH за нашата кожа – 5.5 (в други статии се споменаваше интервал от 4.2 до 5.6), което е леко киселинно. Кожа с pH около 5.5 успява да се защити от бактериите и поддържа добро ниво на хидратация.
/източник – wikimedia/
Какво влияе на нивото на pH?
Киселинната мантия предпазва кожата ни от външни агресори, но когато нивото й стане твърде алкално или твърде киселинно, тя реагира. На практика всеки продукт, който влезе в досег с кожата ви, повлиява вашето pH. Дори водата може да окаже влияние (това може да звучи прекалено, но освен ако не си миете лицето с вода от планински ручей, то тя със сигурност има доста богат химичен състав).
Основен дразнител на pH-то са измивните продукти, които използваме. Повечетоот тях имат алкално pH, което води до пресушаване и раздразнение. Кожа, която е твърде алкална, е по-податлива на акне, защото е нужно определено ниво на киселинност, за да се предотврати развитието на бактерии. При по-тежък дисбаланс на pH-то е възможно да се развие екзема, дерматит и розацея (които, честно казано, не мисля че могат да се причинят само от измивен продукт).
Най-лесният начин да прецените дали вашият измивен продукт е прекалено агресивен, е просто да измиете лицето си с него – ако усещате сухота и подръпване, киселинната ви мантия е нарушена. Неколкократно съм ви споменавала, че избягвам sodium laureth/lauryl sulfate в измивните си продукти, доколкото мога. Е, pH-то на тези две съставки е около 10, което го прави силно алкални и много агресивни към киселинната мантия.
В изследване от 2010, публикувано в British Journal of Dermatology , се твърди, че жени, които имат алкално pH, са много по-податливи към образуване на фини бръчки около очите и устните.
Но това не означава, че на момента трябва да изхвърлите всичките си измивни продукти – следете кожата си, ако тя е мека и хидратирана след измиване, няма нужда да сменяте продукта.
Тъй като равновесието е важно, ако се прекали с използването на киселини, те също могат да нарушат баланса. Ако кожата ви се зачерви, стане чувствителна при допир, появи се акне или се пресуши, може би продуктът, който използвате, е твърде силен. Разредете честотата на използване или тъй като повечето киселини са под формата на серум, може да капвате една-две капки в крема си за лице преди нанасяне и така да смекчите ефекта. Във всеки случай, не прекалявайте с киселините, защото те също отслабват естествената защита на кожата ни към развитието на бактерии.
Как можем да помогнем на кожата си?
След като премахнете по-агресивните продукти или намалите тяхното използване, се връщаме до вечно предъвквания хидратиращ продукт. В който и спектър да е дисбаланса на pH – кожата ви има нужда от хидратация. Затова намерете продукт, който да отговаря на нуждите ви и го нанасяйте редовно – сутрин и вечер. В допълнение, може да потърсите регулиращи pH-то продукти (основно на корейския пазар, Европа и Америка се представят по-слабо) – като тонер, който да нанасяте след измивен продукт и преди някоя активна киселина. Няколко доказани съставки, които помагат на хармоничното pH-то са жожоба, кокос, арган и маслина.
Допълнително антиоксиданти като вит. А, Ц и Е и зеленият чай също помагат за добруването на вашата киселинна мантия. От една страна те подсилват оптималното функциониране на клетките, а от друга ги предпазват от външни агресори и оксидиране. Вит. Ц се води киселина и макар да не подпомага хармоничното ниво на pH, стига да го използвате умерено, може да бъде изключителено полезен за вашата кожа, особено в дългосрочен период (но е важно, отново – да не прекалявате с киселините и ако ползвате и друга, да редувате двата продукта). И на последно място – слънцезащита. Ежедневното използване на слънцезащитен крем предпазва киселинната ни мантия от слънчевите лъчи и подпомага нейната способност да се защитава сама.